Historie Líhně

V roce 1936 zakoupila organizace Junák pozemky v Dolanech a v katastru obce Bělkovice.. Následkem politických změn o tyto pozemky přišla a vlastníkem se stal ÚV SSMa po revoluci Fond dětí a mládeže.

Naše organizace zažádala o vrácení majetku zpět a nyní tyto pozemky opět patří naší organizaci. V roce 2007 mělJunák kulaté výročí 100 let činnosti a k tomuto jubileu jsme se rozhodli o postavení srubu pro drobnou oddílovou činnost

Výpisky ze stavebního deníku 2007

Duben - ORJ rozhodla o vybudování skautského srubu v Dolanech pro podporu družinového systému a činnosti malých oddílů.

Květen -započalo se s úpravou pozemku, vysekávání trávy a kácení suchých stromů.

Červenec - firma Geodetické služby Bedřich Vynikal provedla skutečné vyměření našich pozemků (formou sponzorského daru).

Srpen - ing. Bombera se synem nakreslili projekt srubu podle předlohy a nápadů skautů a dali srubu konečnou podobu (formou sponzorského daru).

Září - Lesy české republiky věnovaly dřevo na stavbu (formou sponzorského daru).

Říjen - skauti oloupali dřevěnou kulatinu od kůry a uložili kulatinu na pile v Dolanech.

Listopad - získali jsme všechna potřebná vyjádření a bylo zažádáno na obecním úřadě v Dolanech o vydání stavebního povolení.

Prosinec - Hanácká zemědělská a.s. v Dolanech provedla první úpravu terénu.

Leden - získáváme stavební povolení ke stavbě srubu.

Únor - těžkou technikou je upravena plošina na stavbu srubu, provádí se ruční úpravy terénu, je vykolíkován základ srubu.

Březen - kopou se základy, vyrábí se bednění, betonuje se obvodový věnec, upravuje se cesta, naváží se materiál.

Duben - během třinácti krásných a zároveň vysilujících dnů jsou znovu oloupány a ošmirgloványkmeny, postavena hrubá stavba srubu, včetněštítů a krovů, jsou zasazeny první stromy, provádí se urovnávánílouky a úprava nájezdů.

Květen - dělá se střecha, provádí se vycpávky, podhledy, pracuje se na úpravě pozemku kolem srubu.

Červen - je položena provizorní krytina na střechu, srovnávají se nosné trámy na podlahu v prvním patře, urovnává se terén. Koná se zde 1 zasedání velké rady ORJ.

Červenec - vyrábí se dřevěná budka na wc,jsou položeny palubky v prvním patře.

Srpen - pokládá se podlahový rošt, provádí se zateplení spodní podlahy, jsou položeny nosné trámy na schody do prvního patra.

Září - pokládají se palubky na podlahu, natírá se zvenku srub, staví se komín, zabudovávají se okna a dveře, je postaveno wc.

Říjen - staví se kůlna na nářadí a dřevo, brousí se podlahy, vyrábí se schody do prvního patra.

Listopad - jsou instalována nová kamna, vyrobeny venkovní schody do srubu a zateplena půda.

Prosinec - vyrábí se kuchyňská linka, kovaný nápis Líheň. Srub je připraven ke kolaudaci.

2009

30.1. 2009 byl srub slavnostně otevřen po kolaudaci k provizornímu užívání. Hlavně díky Stodymu, Dagovi, Šroubkovi, Vojačkovi, Zuzičce, Střelcovi, Radarovi, Soptíkovi, Elis, Barušce, Ijáčkovi, Budkovi, Bahníkovi, Davemu, Míše a desítce dalších pomocníků.

Souhrn: V tomto roce byl vykopán trativod, zateplila se a podbila střecha. Byly vyrobeny lavice, vestavěná skříň. Odvodnil se prostor před srubem a provedl se28 metrový vrt na vodu a další nezbytnosti pro chod srubu.

2010

Souhrn: Provedla se velká úprava pozemku a to vybudování hřiště a slavnostního ohniště. Vrt je obezděn a je zakopán zásobník vody. Zhotovila se závora, schody a je zde zasazen jínan dvojlaločný alias Gingo (Sponzorský dar od Šamana – OLC systems s.r.o.)